چمن مصنوعی

چمن مصنوعی تزئینی همانطور که از نامش پیداست نوعی چمن با ظاهری همانند چمن طبیعی اما کمی خشن تر می باشد. جنس این چمن از پلی اتیلن است که نوعی الیاف مصنوعی به حساب می آید. چمن مصنوعی در مقایسه با چمن طبیعی از مقاومت بالاتری برخوردار بوده و متراکم تر است. اصولاً در مکان هایی که حاصلخیز نیستند و امکان رشد چمن طبیعی در آن ها وجود ندارد، از چمن مصنوعی استفاده می شود. در حال حاضر با توجه به اهمیت زیباسازی فضاهای باز استفاده از چمن مصنوعی گسترش یافته و مزایای منحصر بفرد آن باعث شده به عنوان جایگزین خوبی برای چمن طبیعی در نظر گرفته شود.

مراقبت و نگهداری از چمن طبیعی کاری وقت گیر و مداوم است اما همانطور که می دانید در دنیای پر هیاهوی امروزی وقت کافی برای رسیدگی به فضاهای پوشیده از این چمن وجود ندارد، از این رو افراد بیشتر تمایل به استفاده از چمن مصنوعی دارند. چمن مصنوعی بدون نیاز به مراقبت و نگهداری همواره سبز باقی مانده و فضا را جذاب و زیبا نشان خواهد داد. برخلاف تصور عموم که گمان می کنند چمن مصنوعی تنها در فضاهای ورزشی و استادیوم ها اجرا می شود، این چمن در مکان هایی مانند بالکن منزل، فضای بازی مهد کودک ها، بهارخواب ها و … نیز دیده می شود. بافت نرم و لطیف چمن مصنوعی آن را برای استفاده در مکان های گوناگون مناسب کرده و هنگامی که امکان استفاده از چمن طبیعی وجود ندارد به راحتی می توان از آن استفاده نمود. 

چمن مصنوعی تزئینی غالبا از الیافی مانند پلی پروپیلن، پلی اتیلن و پلی آمید تهیه می گردند که بسیار لطیف و با دوام می باشند.

که اغلب دارای ارتفاع الیاف 8 تا 40 mm هستند و از تراکم بالاتری نسبت به چمن های فوتبالی برخوردارند. همچنین سازندگان با استفاده از موارد زیر ظاهر چمن های تزئینی را طبیعی تر کرده اند ، این الیاف مصنوعی دوام بالایی در برابر حرارت مستقیم نور خورشید و مواد دارای خاصیت اسیدی و قلیایی دارند.

در چمن های تزئینی برای هرچه طبیعی نشان دادنالیاف اصلی چمن  بین 2 تا 3 رنگ مختلف در بخش فیلرها از 2 تا 3 رنگ ترکیبی که عموماً سبز و زرد و قهوه‌ای ‏هستند بهره می‌برند.‏

فیلر یا الیاف پر کننده در بین دیگر الیاف ایستای چمن  قرار می گیرند و عموماً به رنگ زرد هستند و به کمک ساختار مجعد خود فضای خالی بین الیاف را پر کرده و موجب ‏ایستایی الیاف و ضربه‌پذیری بالای آن‌ها خواهند شد.

چمن مصنوعی

از آنجایی که در چمن‌های مصنوعی فوتبالی دوام و ضربه‌پذیری آن حائز اهمیت می باشد بنابراین ارتفاع الیاف ‏زیادتر می باشد  بین 50‏mm‏ تا 60‏mm‏ و همچنین تراکم کمتری به نسبت چمن‌های تزئینی دارند تا بتوانند بارگیری در جذب ‏سیلیس و گرانول داشته باشند. سازندگان برای ایجاد قدرت، دوام و ضربه‌پذیری چمن‌های فوتبالی از روشهایی چون دیتکس و استفاده از مواد پر کننده ای چون سیلیس و گرانول استفاده می کنند .سیلیس نقش سنگین کردن چمن و ایستایی الیاف را عهده‌دار و ‏گرانول‌ها علاوه بر پر کردن حجم چمن ضربه‌پذیری بالایی را فراهم می‌کنند.